O nas

Trochę historii

Pic 01

Ognisko TPD przy ul. Grochowskiej 259A na Pradze Południu w Warszawie istnieje od 1994 roku. Jesienią 2009 roku minęło 15 lat działalności Ogniska. Obchodziliśmy wtedy potrójny jubileusz:

- 15 lat naszego Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD /(1994- 2009),

- 45-lecie działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w naszej dzielnicy Praga Południe 

- i 90-lecie działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Polsce (1919-2009).

Do ogniska przychodzi codziennie duża grupa dziewcząt i chłopców, bywa, że 30-40 i więcej dzieci. Otrzymujemy tu posiłek, odrabiamy lekcję i bierzemy udział w wielu zajęciach oraz imprezach integracyjnych i sportowych. Gablota z nagrodami świadczy o naszych sukcesach. Dotychczas pracą w Ognisku kierowały: Jadwiga Burkacka, Danuta Pastor, Krystyna Górska, Ewa Olkowska i obecnie Marzena Rutkowska. Najbardziej prężny był 10- letni okres kierowania Ogniskiem przez Panią Krystynę Górską. Wtedy wiele dobrego dla wychowanków przyniosła Jej współpraca z Fundacją „ Pożywienie Darem Serca”, Fundacją PZU i Fundacją „ Bezpieczne Dzieciństwo”. Wiele było organizowanych wycieczek, m.in. do Żelazowej Woli, Wilanowa, Kazimierza Dolnego i wielu innych miejscowości.

 

Pic 02

We wszystkich latach działalności ogniskowej bierzemy udział w akcjach „Lato w mieście” i „Zima w mieście” - zawsze z ciekawym programem zajęć. Wyjeżdżaliśmy też na kolonie w różne strony Polski, np. do Sopotu, Karpacza, Zakopanego czy Serocka i Olszanki na Mazowszu. W codziennych zajęciach wychowawcy pomagają nam w odrabianiu lekcji i nadrabianiu zaległości szkolnych.

Uczestniczymy w zajęciach komputerowych, plastycznych, teatralnych. Planujemy założenie teatru ulicznego. W trosce o kondycję fizyczną chodzimy na basen i do szkolnej hali sportowej. Bierzemy też udział w rozgrywkach sportowych organizowanych przez nasze tepedowskie Koło Sportowe „ Grochów” założone przez byłych wychowanków: Marka Kozłowskiego i Sylwestra Nowaka. W organizacji dożywiania i przygotowywania paczek świątecznych wspiera nas nasze Koło Pomocy Rodzinie, założone również przez byłych wychowanków i rodziców: Pawła Kozłowskiego i Kazimierza Klewińskiego. Z perspektywy piętnastu lat można powiedzieć, że stworzyliśmy lokalną wspólnotę, jedną wielką, co rok powiększającą się „Rodzinę”, w której panuje ciepła, przyjazna atmosfera. Lubimy tu przychodzić i wspominać miło spędzone dzieciństwo i lata młodzieńcze pod opieką drogich nam Wychowawczyń. Niektórzy z byłych wychowanków na stałe związało się z Ogniskiem i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci . Przykładem może tu być p. Sylwester Nowak, który został wybrany przez działaczy Towarzystwa  wiceprezesem  Zarządu Oddziału Dzielnicowego TPD Warszawa Praga-Południe.

                                                          Marzena Rutkowska z wychowankami Ogniska